Hidrolik Fayans: İlham Veren Bir Dokunuş

 

Moda dünyasında olduğu gibi, dekorasyon trendleri de dönemseldir; gelip giderler. Trendler, genellikle, geçmişten esinlenen modern unsurları kullanır. Ancak, bu yazının odak noktası hidrolik fayans hakkında konuşmadan önce, temel bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Hidrolik fayans nedir?

Hidrolik fayanslar, hidrolik pres ile yapılan renkli çimento karolardır ve “hidrolik” fayans adını buradan alır.

Bu fayans ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkmış, ardından tüm Avrupa’da oldukça popüler hale gelmiştir. Üretimlerinde Deko ve Modern Sanat hareketlerinden esinlenilmiştir. Sonrasında, uluslararası çapta ünlü mimar Gaudi tarafından kullanıldığı Barselona gibi, başka birçok büyük şehirde popülerlik kazanmıştır.

Ayrıca bakınız:

Banyonuzu Temiz ve Tertipli Tutmanın 13 Yolu

Hidrolik fayanslar bugünlerde tekrar popülerlik kazandı. Bu geri dönüş, daha geleneksel tasarımlardan daha sofistike olanlara uzanan, geniş bir dekorasyon yelpazesini de beraberinde getirdi.

Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: neden hidrolik fayanslar geri dönüyor? Son zamanlarda, nostaljik elementler arayışına giren vintage/retro stiller revaç buldu ve görünen o ki durum, hidrolik fayanslar için de geçerli.

Hidrolik fayanslar, onları diğer örneklerinden ayıran belirli bir çekiciliğe sahip. Bu karolar, orijinal ve dekoratif  parçalar olmanın yanı sıra sağlam ve dayanıklıdırlar.

Ayrıca bakınız:

Banyonuzu Değiştirmenin 4 Basit Yolu

 

Her stile uygun bir hidrolik fayans var

Dekoratif tarzınız ne olursa olsun, hidrolik fayanslara evinizde her zaman yer bulabilirsiniz. Üstelik, evinize dekoratif bir parça olarak hizmet etmenin yanı sıra herhangi bir odanın atmosferini tamamen değiştirirler.

Bugünlerde, ister minimalist, ister endüstriyel, ister klasik tarzda bir eviniz olsun, dekorasyon sırasında onları çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Banyonuzu Dekore Ederken Yaptığınız 5 Hata

Merdiven ya da masa yüzeylerini onlarla süsleyebilir; yer döşemelerinde halı görünümü bile yaratabilirsiniz.

Herhangi bir oda, mevcut tasarımları ve renk çeşitleri sayesinde hidrolik fayanslardan yararlanabilir. Üstelik, bu fayansların bakımı da bir o kadar basittir.

Gördüğünüz gibi, evinizde hidrolik fayans kullanmanız için pek çok neden vardır.

hidrolik fayans

Fas’tan alınan ilham

Fas-ilhamlı hidrolik fayanslar, olağanüstü güzellikleri sayesinde bakışları üzerine toplar. Canlı renklerin yanı sıra bolca altın tonu kullanan bu fayanslar, içinde bulundukları ortama egzotik bir his katar.

Bir başka popüler renk, Akdeniz’den belirgin etkiler taşıyan mavi rengidir. Bohem ve rahat bir atmosfer yaratır.

Kahverengi tonlarının, yeşil, şarap kırmızısı veya turuncuyla kombinasyonu, bize Araplara özgü, rahat bir alan hissiyatı sunar.

Ayrıca bakınız:

Güzel Bir Banyo İçin Dekor Setleri

Geometrik motifler

Geometrik desenler taşıyan hidrolik fayanslar, güzellikleri nedeniyle büyük ilgi görür.

 

Ana temayı bozmadan ortama özgün bir dokunuş katarak, İskandinav ve yeni sanat akımına ait izler yaratır.

hidrolik fayans

Hidrolik fayanslar, altıgen ve benzer geleneksel şekilleri de beraberinde geri getirdi. Bu tarz geometrik desenler, süsledikleri herhangi bir alanı, o odanın en önemli tasarımı haline dönüştürebilir.

Bu fayanslar, benzersiz ve çağdaş bir atmosfer yaratırken hayal gücünüze geniş olanaklar tanır.

Ayrıca bakınız:

Endüstriyel Görünüm: Bilmeniz Gereken Her Şey

Klasik / retro

Klasik bir tasarıma sahip hidrolik fayanslar, popülaritelerinin doruk noktasına ulaştığı dönemler olan 60’lı ve 70’li yılları bize anımsatır.

hidrolik fayans

Hidrolik mozaik, oluşturabileceğiniz en güzel tasarımlardan bir tanesidir. Eski evlerin birçoğunun zemin ve duvarları bu mozaiklerle süslenmiştir.

Ayrıca bakınız:

Yatak Odalarında Lavanta Modası

Yeni hidrolik fayans trendleri

Yeni hidrolik fayans trendleri gelişigüzel desenler yaratmaya odaklanır. Burada amaç, ister uyumlu olsun ister olmasın, farklı tasarım ve renklere sahip fayansları birlikte kullanmaktır.

Başka bir trend, hidrolik fayansları kullanarak zeminin sadece bir kısmını kaplamaktan oluşur. Bu şekilde, dekorasyon alanı fark etmeksizin yüzeyde özel bir tasarım oluşturulur.

Onları bir halıyı taklit edercesine, kare veya dikdörtgen şeklinde düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Hatta iki malzeme ve bunların renkleri arasında bir kontrast oluşturmak için, fayansları ahşapla birlikte bile kullanabilirsiniz.

 

Peki, bu harika dekor trendini siz de deneyecek misiniz?